ANASAYFA > HABERLER

Aslan güven tazeledi

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), 10.Olağan Kongresi’ni Ataköy Sheraton Otel’de gerçekleştirdi. Geçtiğimiz cumartesi günü tanınmış birçok işadamının katıldığı kongrede, mevcut başkan Ayhan Aslan, yeniden göreve geldi.

İSTAMONU Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karadeniz’in sunumuyla başlayan kongrenin divanbaşkanlığı Mehmet Reis, kâtip üyelikleri ise Şerafettin Özkan ve Sami Demirel tarafından yapıldı. KASİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Şenol, Hüseyin Kaya ve İsmail Arer ’in okuduğu gündem maddelerinin sırasıyla oylanmasının ardından, tek listeyle gidilen seçimde Ayhan Aslan ikinci kez KASİAD başkanı seçildi.

“Sanayimizin çarkını döndürmek için ihracata, içeride ise tasarrufa ihtiyacımız var”
Selamlama konuşmasında katılımcılara teşekkür eden KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, “Kastamonulu sanayici ve işadamlarımızı bir araya toplarken onlardan nasıl istifade edebiliriz, birlikte neler üretebiliriz diye düşündük. Bu ilkeyle yola çıktık. Çok güzel birliktelikler sağladık. Bununla da yetinmeyeceğiz.KASİAD’ı kurumsal kimliğe kavuşturmak için çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi. Konuşmasında dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Başkan Ayhan Aslan, “Bugün dünyada oluşan ekonomik olaylar bizleri üzmektedir. Fakat alacağımız önlemlerle bizler bu krizden fırsatlar elde ederek çıkabiliriz. Sanayimizin çarkını döndürmek için ihracata, içeride ise tasarrufa ihtiyacımız var. İnanıyoruz ki bu yapacağımız tasarruf, bankalarımızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Devletimizin de yapısal reformları biran önce hayata geçirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yine sorunlarla boğuşacağız.” açıklamalarında bulundu.

“KASİAD’ın çizgisi ışık saçıyor”
Kongrenin divan başkanlığını üstlenen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reisise, işadamlarının KASİAD çatısı altında Hasan Zeki Ünal tarafından, 1994 yılında bir araya geldiğini hatırlatarak, “O günden bugüne bence KASİAD’ın çok güzel bir çizgisi oldu. Ve bu çizgiyi çok değerli kardeşimiz Ayhan Aslan, yönetimiyle birlikte daha ileriye taşıyacaktır. Önümüzdeki günlerde KASİAD’ın yaptıklarıyla yetinmeyip, çevresine çok güçlü ışık saçacağına da inancım tamdır.” şeklinde konuştu.

“Bu devirde biz bize olmak yetmiyor”
İÇDAŞ Yönetim Kurulu başkanı Bayram Aslan da konuşmasında girişimcilerin önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı. Kastamonuluların içine kapanık olduğunu belirten Bayram Aslan, “Ben dâhil olmak üzere Kastamonu insanı içine kapanık. Çalışmaktan sosyal hayata ayıracak zaman bulamadık.Evden işe, işten eve hayat sürdük. Bu devirde biz bize olmak yetmiyor. Gençlere daha çok destek olmamız gerekiyor. Artık teknoloji çağındayız. İşadamlarımız dünyaya ayak uydurup, ekonomik kalkınmada öncelikleri sezebilecek potansiyele sahip olarak yetişmeli. ”diyerek istenilen desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Kongreye katılan diğer işadamlarının konuşmalarından satırbaşları ise şöyle:

Gürmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür “Gücümüzü paradan almalıyız”

“Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin kalıcı ve kurumsal olması için ekonomik güce sahip olması gerekiyor. Bu da aidatlar ve bağışlarla olabilir. Tüm işadamlarımız bu konuda destek olmalı. Kastamonulu sanayici ve işadamlarımızı bir araya getirmek, güç birliği oluşturmak için çalıştaylar yapılmalı. Sanayi ve üniversite iş birliğinin gücü göz önünde bulundurularak, üniversitede okuyan öğrencilerimizin iş dünyasına entegre olmasını sağlamalı, böylece hemşeri topluluğunu güçlendirmeliyiz.”

İMES Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar: “Birbirimize kolay darılıyoruz”
“Herkesin omuz omza vermesi lazım. El birliğiyle projeler üretmeliyiz. Bu tür işler genelde bir kişinin üzerine kalıyor. Birbirimize kolay darılıyor ve kızıyoruz. Kastamonulular çok iyi yerlere gelebilir, yeter ki içimizdeki cevherin farkına varabilelim. Hemşerilerimin birbirlerine yardımcı olmalarını ve birlikte meslek grupları oluşturmalarını rica ediyorum. Başkan Ayhan Aslan ve yönetimine de başarılar diliyorum.”
Dalgakıran Kompresör Onursal Başkanı Ömer Dalgakıran: “Memleketimi hiç unutmadım.”
“Cide İlyas Bey köyündenim. 1952’den beri İstanbulluyum yani 62 senedir. Ama hiçbir zaman memleketimizi unutmadık. Zaman zaman sizlerle görüşme fırsatı bulduğumuzda ise o hasreti gidermeye çalışıyoruz. KASİAD bugün yaptığı çalışmalarla memleketimizi en güzel yerlere taşımaya çalışıyorlar vebiz bunu zevkle izliyoruz.”
Hayat Park Yönetim Kurulu Üyesi İshak Aslan: “Kastamonulular iyi ki İstanbul’a göç etmiş”
“Sahipleri Kastamonulu olan çok kaliteli, ulusal marka olmuş şirketlerimiz var. İyi ki Kastamonulular İstanbul’a göç etmiş. Belki Kastamonu’da bu markalara ulaşamazdık. İstanbul’a göç ettik markalaştık ama Kastamonu’yu özlüyoruz. İçimizde her zaman özlem hissi vardır. Kastamonu’da olsaydık İstanbul’u özleyecektik. Ama bu imkânlara belki de kavuşamayacaktık. İstanbul bizi eğitti. Dünya görüşümüzü değiştirdi.”

Üntel Kablo Onursal Başkanı Mehmet Ünlü: “Eksikliğimizi tamamlamak isteriz”
“Burada çok değerli arkadaşlarımı görüyorum. Mütevazı olmak güzeldir. Ancak günümüzde mütevazı ve tevazu sahibi olmak her zaman kazandırmıyor. Biz Kastamonulular genel olarak bu sıkıntıyı yaşadık. Kendimde mütevazı olmanın eksilerini gördüm. Daha iyi yerlerde olmak için daima çalışmalıyız. KASİAD’a bu zamana kadar belki maddi ve manevi katkı sunamadık. Ancak bundan böyle eksik kaldığımız yer neyse onu tamamlamak isterim. Bizden sonraki kuşaklara bayrağı teslim ederek, buralarda görev almalarını sağlamak isterim. İnanıyorum onlar bizlerden daha fazla üreteceklerdir.”
Kütük Mermer Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kütük “Emeği geçenleri alkışlıyorum”
“Kastamonulu işadamları olarak bir şeyler yaptık, bir yerlere de getirdiğimizi düşünüyoruz. Ancak yeterli değil. Şimdi çocuklarımız bu oluşumlarda inşallah daha iyi yerlerde bizleri temsil edeceklerdir. KASİAD gibi oluşumların Kastamonu toplumuna sunacağı birçok katkı olacaktır. Emeği geçenleri alkışlıyorum.”
Kongreden notlar
· Kongreye,Kütük Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kütük, AK Parti Bakırköy Belediye Başkan adayı Mehmet Emin Ertekin, TDKD Koordinatörü Eniz Gökçek ve çok sayıda davetli katıldı.
· Kongre öncesi davetliler kokteylde sohbet etme imkânı yakaladı.
· KASİAD Sanayi Dergisi ilk sayısıyla kongredeki katılımcılara dağıtıldı.
· Kongre, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

HABERLER

KASTAMONUDAN

İŞ ORTAĞI BUL